Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Artroskopie kolenního kloubu/kolene

Máte-li problém s kolenem či kolenním kloubem, pak je dobré podstoupit artroskopii neboli prohlížení kloubů. Díky tomuto způsobu lze operovat poškozené klouby a tkáně šetrněji, účinněji a pacienty se v závěru rychle zotavují. Pokud vás delší dobu trápí koleno či kolenní kloub, navštivte naši kliniku ve Weidenu, kde zjistíte, zda je u vás artroskopie potřebná.

Co je artroskopie?

Jedná se o jednoduchý a moderní operační zákrok, který se využívá k diagnostice a ošetření patologických změn uvnitř kloubních dutin. Díky artroskopii lékař vidí změny v kloubu, které nelze vidět při jiných ošetřovacích metodách.

Pomocí artroskopie jemožné v kolenním kloubu ošetřit poranění chrupavek, artrotické změny, synovialitidu, dále provést zkřížených vazů či dokonce ošetřit některé typy zlomeniny.

Princip artorskopické operace kolene

Jak už bylo výše zmíněno, jedná se o miniinvazivní operační zákrok s diagnostickým či terapeutickým využitím. Jejím principem je zavedení endoskopické sondy dovnitř kolenního kloubu a to bez jeho přímého otevření. Sonda se nazývá artroskop, což je nástroj v podobě kovové trubičky, na jejímž konce je nainstalována malá kamera se zdrojem studeného světla.

Na druhé straně je počítačová obrazovka, pomocí které náš lékař vidí veškeré struktury uvnitř kolenního kloubu. Díky artroskopii je možné vyšetřit nejenom vnitřní povrch kloubu, ale také kloubní chrupavky, vazy, menisky a celé kloubní pouzdro.

Způsob zákroku

Zákrok se provádí buď ambulantně, nebo s jedno či dvoudenní hospitalizací. Dále je možné artroskopii provádět v celkové, nebo spinální anestézii a vykonává se na operačním sále.

Příprava před zákrokem

Pacient před samotným zákrokem přijde do naší nemocnice dle domluvy den dopředu, nebo přímo v den zákroku. Co se týče přípravy, je nutné, aby pacient před zákrokem od půlnoci nejedl a byl na lačno. Dále musí donést předoperační interní vyšetření, které mu bylo u nás provedeno.

Samotný zákrok

Před výkonem je pacientovi oblast kolenního kloubu oholena a na sále pečlivě vydezinfikována. Operace je započata malým řezem o délce 1 cm v oblasti kolene. Tímto řezem zavede lékař artroskop do kolenního kloubu. V případě, že se potřebuje dostat i k dalším částem kolenního kloubu, provede další řezné ranky tam, kde potřebuje. Do kolene se současně zavede také sterilní fyziologický roztok, která dopomáhá k lepšímu zobrazní a navíc kolenní kloub účinně propláchne.

Celý zákrok se sleduje na obrazovce, kterou vidí jak lékař, tak i pacient. Artroskopie kolene trvá zhruba 30 – 60 minut dle typu a obtížnosti zásahu. Způsobené ranky jsou opravdu malé, takže po skončení není zapotřebí šití.

Po artroskopickém zákroku

Pacient po artroskopickém zákroku musí odpočívat a nesmí po operaci ještě další 2 hodiny pít ani jíst. V případě potřeby podáme léky proti bolesti. Co se týče rekonvalescence po artroskopii kolene, pacient odchází z nemocnice po zákroku dle jeho rozsahu a závažnosti za 1 – 2 dny. Pokud patříte mezi složitější případy, pak budete hospitalizovaný 3 – 4 dny, případně je nutná rehabilitace po artroskopii kolene. Celková doba rekonvalescence se pohybuje kolem 4 měsíců.

Komplikace po artroskopii kolene

Jelikož se jedná o operační výkon, mohou se stejně jako u jiných operací objevit pooperační komplikace. Mezi nejčastějí komplikace se řadí:

  • tromboflebitida či flebotrombóza
  • infekce v oblasti operovaného kloubu
  • poranění cévních či nervových struktur
  • pooperační synovialitida

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.