Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Cukrovka (Diabetes mellitus)

Máte pocit, že je s vámi něco v nepořádku? Trpíte neustále velkou žízní, často vás obtěžuje močení, jste unavení, malátní a z dechu cítíte aceton? Pojměte podezření na cukrovku a ihned vyhledejte lékaře -specialistu.

Co je to cukrovka?

Cukrovka je celoživotní onemocnění, které je charakteristické výskytem nadměrného množství cukru (glukózy) v krvi. Jinými slovy se jedná o poruchu metabolismu cukrů. Toto onemocnění se může projevit v jakémkoliv věku a postihuje obě pohlaví. Bohužel se  cukrovka  projevuje velice nenápadnými příznaky, takže může být poměrně dlouho skryta a po dlouhou dobu devastovat lidský organismus.

Typy cukrovky:

  • Diabetes mellitus 1. typu propuká nejčastěji v dětství nebo v mládí, Diabetes mellitus u dětí je tzv. autoimunitní chorobu, kdy vlastní imunitní systém ničí buňky slinivky břišní produkující inzulin.
  • Diabetes mellitus 2. typu patří k nejrozšířenějším civilizačním nemocem. Vyskytuje se především u dospělých, kteří jsou obézní, nejčastěji propuká po 30. roce života, ale objevuje se i u obézních dětí

Cukrovka - příznaky

Projevy cukrovky zpočátku málokdo rozpozná. U diabetu 1. typu se nejčastěji objevují příznaky jako časté močení, které je spojené s neustálou žízní, zvracení, tělesná slabost, hubnutí či neobvykle silný pocit hladu. U velmi zanedbaných případů může být prvním příznakem až diabetické koma (těžký stav metabolického rozvratu s poruchou vědomí).

Cukrovka 2. typu má na rozdíl od 1. typu podstatně více příznaků. Časté bývá např. zamlžené vidění, snížení vnímání sladké chuti, svědění, únava a ospalost, neobvyklá žízeň. Dále dochází k pomalému hojení ran, bolestem nohou, mravenčení chodidel apod.

Léčení cukrovky

Všechny typy cukrovky mají při léčbě společná opatření: dietu a pohyb. U diabetu 1. typu se pacientům podává inzulín, bez kterého se neobejdou. Ten je aplikován injekcemi a v některých případech se používá také inzulinová pumpa. Pacientům doporučujeme 5-6 menších chodů. Denní dávka cukru by neměla překročit 30 g cukru.

U pacientů s diabetem 2. typu apelujeme na snížení tělesné hmotnosti. Dále jsou jim podávány léky, které zvyšují citlivost tkání k inzulinu. Specialista vám poradí, jak se stravovat a jaká jídla vynechat.

Komplikace cukrovky

Rozdělujeme je na krátkodobé a dlouhodobé. Mezi klasické krátkodobé komplikace se řadí hypoglykémie neboli nízká hladina cukru, ketoacidóza a bakteriální či plísňová infekce. Mezi dlouhodobé komplikace spadá zejména očí a ledvin, postižení nervů, postižení oběhového aparátu, které mohou ústit v amputace končetin.

V případě jakýchkoliv dotazů týkající se cukrovky, kontaktujte naši kliniku. Velice rádi vám ohledně tohoto onemocnění poradíme.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.