Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Diabetes mellitus 1. typu (cukrovka 1. typu)

Pociťujete stále extrémní hlad i žízeň? Obtěžuje vás příliš časté močení? Jste unavení a slabí? I přes přísun dostatečného množství jídel hubnete? Pak by se mohlo jednat o diabetes mellitus. 

Co je to diabetes mellitus 1. typu?

Jedná se o typ cukrovky a tedy o celoživotní onemocnění, které vzniká v důsledku destrukce specifických buněk slinivky břišní, které v těle tvoří inzulín. Kvůli této destrukci dochází k nedostatku produkce inzulínu, takže je nutné ho dodávat exogenně (např. formou injekcí, inzulinových per či pomocí inzulinové pumpy).

Nejčastěji tento typ cukrovky bývá odhalen u dětí a mladistvých. Diabetes mellitus 1. typu se však může projevit také u novorozenců či starších lidí.

Cukrovka 1. typu a těhotenství

Diabetes mellitus 1. typu je v době těhotenství nebezpečný, neboť díky vysoké hladině cukru v krvi může být nebezpečný jak pro matku, tak i pro dítě. Pokud není onemocnění dobře kontrolované, zvyšuje se v tomto období riziko potratu, narození mrtvého plodu nebo výskytu vrozených vad u dítěte. U matky pak může dojít ke vzniku diabetické ketoacidózy, očním problémům či vzniku vysokého krevního tlaku.

Cukrovka 1. typu - příznaky:

  • velká žízeň
  • extrémní hlad
  • časté močení
  • hubnutí
  • únava a slabost
  • u dětí noční pomočování

Příčiny cukrovky 1. typu

Přesná příčina diabetu 1. typu je neznámá. U mnoho lidí dochází k tomu, že jejich imunitní systém bojuje se škodlivými bakteriemi a viry a tím dochází k nechtěnému ničení buněk produkujících inzulín. V tomto procesu může značnou roli hrát také genetika nebo vystavení určitým virům, které toto onemocnění mohou vyvolat.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory patří jistě dědičnost. U lidí, v jejichž rodinách se toto onemocnění vyskytuje, je zvýšené riziko jeho vzniku. Dalším faktorem je věk. Nejčastěji se cukrovka prvního typu objevuje buď u dětí ve věku 4 - 7 let a 10 - 14 let.

Diagnostika a léčba 

Diabete mellitus 1. typu diagnostikujeme pomocí laboratorních metod. V moči i krvi je přítomno vysoké množství glukózy a v moči navíc ketolátky. V případě, že tato nemoc byla diagnostikována, je nutné ihned vyhledat specialistu. 

Léčebný plán bude nastaven individuálně s přihlédnutím k věku, zaměstnání, fyzické aktivitě, přítomnosti komplikací apod. Léčba většinou spočívá v režimových opatřeních (tj. volba vhodné fyzické aktivity, zákaz kouření) a opatřeních dietních.

Dále zahajujeme farmakologickou léčbu, která spočívá v aplikaci inzulínu. Jeho dávky lékaři stanoví tak, aby vedly k postupnému poklesu glykémie.

Komplikace onemocnění

Cukrovka 1. typu může mít vliv na hlavní orgány, jako je srdce, cévy, nervy, ledviny atd. Proto je nutné udržet hladinu v cukru v krvi v normě, aby došlo ke snížení rizika komplikací. Během onemocnění dochází ke zvýšení rizika různých kardiovaskulárních problémů, včetně srdečního infarktu, mozkové mrtvice, zúžení tepen, vysokého krevního tlaku a dalších. V důsledku přebytku cukru může dojít i k poškození stěn drobných cév, které vyživují nervy (zejména nohou). Toto poškození nervů vede k mravenčení, brnění, pálení či dokonce bolestem nohou. Komplikace diabetu mohou vést až k nevolnosti, zvracení, průjmům, zácpě i kožním problémům.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.