Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Porod císařským řezem

Kromě klasického porodu v dnešní době existuje také porod císařským řezem. V některých zemích si tuto možnost porodu rodičky mohou vybrat. U nás to zatím není.

Co je to císařský řez?

Císařský řez je běžná operace, která ukončuje těhotenství ženy a porod. Jedná se o chirurgický výkon, rodička tak musí počítat s tím, že mohou poté nastat i nějaké pooperační komplikace. Po samotném výkonu bývá rodička domů propuštěna zhruba po 5 – 6 dnech.

Výhody císařského řezu:

 • neporušená rodidla
 • odpadají problémy s inkontinencí
 • řízený porod (tedy bezpečný pro dítě i matku)
 • porod je rychlý a bez bolesti
 • u plánovaného císařského řezu možnost vše předem zorganizovat

Nevýhody císařského řezu:

 • menší obranyschopnost dítěte
 • nutnost anestezie
 • delší rekonvalescence
 • pokud byl proveden císařský řez, pak provádí i u dalších těhotenství
 • provedení max. tří císařských řezů

Metody císařského řezu

U porodu císařským řezem se rozlišují dvě metody – konzervativní a radikální. Konzervativní metoda má různé postupy, při kterých se vyjme plod z dělohy, a děloha ženě zůstává. Při radikální metodě dochází i k odebrání dělohy. K této metodě se přistupuje pouze v nezbytných případech.

Běžný císařský řez se pak provádí několik centimetrů pod pupkem. Řez je podélný a jeho délka je zhruba 10 cm.

Indikace k provedení císařského řezu

Císařský řez může být buď plánovaný, nebo neplánovaný. O plánovaném císařském řezu se rodička doví už během svého těhotenství. Konkrétně se to stává např. při znalosti anatomických rozměrů porodních cest, kdy se dítě pak klasickou cestou nemůže narodit. K neplánovanému císařskému řezu se přistupuje v případech, kde je žena nebo dítě v náhlém ohrožení.

Kdy se provádí?

Císařský řez se přistupuje v mnoha případech. Mezi konkrétní důvody patří:

 • nedostatečné zásobení plodu kyslíkem
 • opakovaný císařský řez (po dvou předchozích)
 • poloha plodu koncem pánevním (nad 3500 g u prvorodičky, 3800 g u vícerodičky, u plodů o hmotnosti 750 – 1500 g, plod v jiné poloze – turecký sed)

Dalšími důvody, proč se provádí porod císařským řezem, je nepoměr mezi velikostí plodu (hlavičky) a pánví rodičky, vcestná placenta, předčasné odloučení placenty, silný zánět v oblasti plodového vejce, překážky v porodních cestách, celková onemocnění matky se závažným průběhem, příčná poloha plodu, špatné naléhání hlavičky v porodních cestách, výhřez pupečníku a mnoho dalších.

Jak probíhá plánovaný císařský řez?

U nás probíhá plánovaný císařský řez tak, že nejdříve vydezinfikujeme a zarouškujeme operační pole. Když anestezie u rodičky zapůsobí, provede náš lékař příčný řez dva prsty nad stydkou sponou. Díky tomuto řezu překoná několik vrstev – kůži, podkožní tuk, vazivový obal svalů a samotné svaly, a tím je dutina břišní otevřena.

Následně lékař provádí ještě malý příčný řez děložní stěnou, který pak tahem rozšíří do stran. Miminko se z dělohy dostává tak, že lékař silně zatlačí na horní část břicha. Když je novorozenec venku, přeruší se pupečník a dítě je předáno do péče dětského lékaře.

Šití rodičky

Poté dochází u rodičky k odstranění placenty s plodovými obaly a šití dělohy, vazivového obalu svalů, podkoží a kůži. Na naší klinice používáme vždy šicí materiál, který je vstřebatelný, to znamená, že se nijak neodstraňuje.

První část porodu trvá zhruba 15 minut, šití pak kolem půl hodiny. Po operaci je matka převezna na jednotku intenzivní péče, kde se sleduje její tlak, srdešní tep a okysličení krve.

Komplikace porodu císařským řezem

Ačkoliv se jedná o běžný operační výkon, mohou nastat pooperační komplikace. Mezi nejčastější a život nejvíce ohrožující komplikace patří krvácení. To se může objevit už během operace nebo v pooperačním období jako krvácení do dutiny břišní.

Další velmi nebezpečnou komplikací je embolie, operační poškození střev, poškození močového měchýře, poškození močovodu, infekce v operační ráně, infekce močových cest či nebezpečná infekce v dutině břišní.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.