Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Porod do vody

V dnešní době rodička nemusí rodit pouze klasickou cestou, ale může zvolit i jiný a příjemnější způsob porodu. Konkrétně se jedná o porody do vody. Ne však každá žena si může tento způsob zvolit. Navštivte naši kliniku a prokonzultujte tento způsob porodu s lékařem.

Co je porod ve vodě?

Porod do vody je jedním ze způsobů, jaké vést porod. Jedná se o prověřenou metodu, kdy porod probíhá pod úrovní hladiny, kdy miminko „přepluje" z jedné vody do druhé. To znamená, že porod může být jemnějším zážitkem oproti klasickému.

Výhody porodu do vody pro rodičku:

 • snížení bolesti
 • uvolnění po fyzické a psychické stránce
 • rychlejší samotný porod
 • menší poranění porodních cest (tkáně jsou ve vodě pružnější)
 • nižší potřeba farmakologického tlumení bolesti

Výhody porodu do vody pro miminko

Porod do vody je výhodou i pro novorozence. Pro dítě se totiž jedná o ohleduplnější způsob porodu. Je to z toho důvodu, že se dítě během 9 měsíců vyvíjí a roste ve vodním prostředí, takže se při porodu přesune přirozeně z jedné „vodní lázně" do druhé.

Důvody, proč porod do vody ne:

 • zvýšená možnost infekce z úniků výkalů do vody
 • špatná kontrola ztráty krve matky
 • horší možnost kontroly hrdla
 • omezený přístup porodníka k plodu
 • větší finanční náklady na porod
 • komplikovaný přesun na porodní lůžko

Kdo může rodit do vody?

Do vody mohou rodit ty rodičky, které mají fyziologicky probíhající těhotenství s jedním plodem v děloze. Dítě musí být v podélné poloze a nesmí být větší hmotnosti (nad 4000 g). Žena nesmí mít žádné zdravotní problémy a ukončila těhotenství v 37. týdnu.

Nevhodnost porodu do vody

Naopak porod do vody není vhodný v případě, že se vyskytnou jakékoliv patologie v průběhu 1. nebo 2. doby porodní. Dále je nevhodný při odtékající zkalené plodové vodě, po aplikaci epidurální analgezie, v případě infekce rodičky (např. HIV, hepatitis), kvůli hmotnosti miminka atd.

Průběh porodu na naší klinice

Než rodička vstoupí do vodní lázně, je jí na začátku doporučena úlevová poloha (např. na míči,vaku, vleže na boku, využití sprchy atd.). Když jsou porodní cesty otevřené na 4 cm, rodička během této doby vstoupí do vodní lázně. Poloha, kterou zaujme ve vaně, není předem určená. Rodička tak může rodit v sedě, ve dřepu či kleku. Vše záleží na domluvě a nalezení nejpříjemnější polohy.

Teplota vody by neměla přesáhnout 38 stupňů Celsia. Rodička si ji upravuje dle své potřeby a využít může také aromaterapie.

Po porození dítěte porodník dítě zachytí u dna vany a beze spěchu jej následně vynoří na hladinu do náruče rodičky. Pupeční šňůra dítě stále zásobuje kyslíkem ve vodě. Jakmile se však dostane hlavička na vzduch, dítě se poprvé nadechne a začne křičet.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.