Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Brachyterapie

Brachyterapie neboli vnitřní ozařování je metoda léčby nádorů, při níž je využíváno ozařování z krátké vzdálenosti. Cílem této terapie je aplikovat maximální dávku záření do napadené tkáně za výrazného šetření zdravého okolí. Brachyterapie často doplňuje zevní ozařování.

Brachyterapie prostaty doplňuje chirurgický zákrok (obvykle endoskopický), nebo ji využíváme jako hlavní léčebnou možnost právě s kombinací vnějšího ozařování.

Výhody brachyterapie

Velkou výhodou této léčby je skutečnost, že dávka záření působí přímo na ložisko nádoru, čímž se šetří okolní zdravá tkáň. K výhodám této metody patří také skutečnost, že při ní lze aplikovat vysoké dávky v krátké době. Při aplikaci využívá personál speciální techniku, takže je před tímto ozářením chráněn.

Brachyterapie - provedení 

Naše klinika je moderně vybavena pro tuto metodu. Výkon je prováděn v krátkodobé celkové anestézii a trvá zhruba 1,5 hodiny. Proto vyžaduje hospitalizaci pacienta. Podání anestézie vyžaduje předoperační vyšetření.

Při samotném výkonu lékař zavede aplikační jehly, jimiž provede zavedení tělísek s radioaktivní látkou a poté  již následuje ozáření. Celá procedura je prováděna v poloze na zádech, obdobné gynekologické poloze. Během celého výkonu je zajištěna neustálá kontrola.

Brachyterapie - vedlejší účinky

Při léčbě karcinomu prostaty se mohou objevit po této terapii vedlejší účinky manifestující se v močovém a trávicím ústrojí. Patří k nim retence moči (neschopnost se vymočit), objevující se v průběhu 24 - 48 hodin po aplikaci radioaktivní látky. Mezi další komplikace brachyterapie patří častější močení nebo pocit řezání při močení. Po aplikaci se rovněž může objevit krev v moči nebo ejakulátu.

Vážnějším nežádoucím účinkem je inkontinence (únik moči), který se však objevuje u velmi malé části pacientů.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.