Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Bronchoskopie

Kdy je nutná bronchoskopie?

Důvodem bronchoskopie bývá nejčastěji dlouhotrvající kašel, dechové potíže, pocit nedostatečnosti dechu, vykašlávání hlenu či krvácení z dýchacích cest, tedy podezření na postižení dolních dýchacích cest. Bronchoskopii vám může lékař doporučit i v případě nejasného nálezu na plicích. Často ji podstupují pacienti, u kterých je podezření na rakovinu plic nebo jinou plicní chorobu.

Druhy bronchoskopů

Při vyšetření se používají dva druhy endoskopických bronchoskopů – flexibilní (ohebný) a rigidní (neohebný).

Rigidní bronchoskop

Rigidní bronchoskop je tvořen tenkou, dutou kovovou trubičkou, která měří asi 40 cm a na konci je opatřena optikou a studeným zdrojem světla. K rigidnímu bronchoskopu lze připojit řadu speciálních přístrojů a lze jím provádět různé úkony. Tento typ přístroje používáme k odběru většího množství vzorků tkáně nebo k odstranění cizích těles. Používá se v naprosté většině případů za celkové anestézie.

Flexibilní bronchoskop

Při vyšetření se častěji používá flexibilní (ohebný) bronchoskop, díky kterému je celé vyšetření rychlejší a hlavně šetrnější. Flexibilní bronchoskop má v průměru pouhé 2 – 3 mm, takže ho lze použít i u velmi malých dětí. Uvnitř přístroje jsou uspořádána optická vlákna, která jsou ohebná a vedou velice dobře světlo. Tento typ bronchoskopu slouží především k odsátí sekretů, krve, hnisu, odstranění drobných cizích těles či k nalezení zdrojů krvácení. 

Příprava před vyšetřením

Lékař seznámí pacienta s průběhem vyšetření, jeho rozsahem a možnými komplikacemi. Dále se domluvíte o způsobu anestézie. U celkové anestezie je nutný větší rozsah vyšetření. Před samotným výkonem musíte být šest hodin nalačno a tři hodiny nesmíte pít ani kouřit.

V případě lokálního znecitlivění, zhruba čtyři hodiny před vyšetřením nic nejezte a tři hodiny nepijte ani nekuřte. Těsně před bronchoskopií obdržíte léky k utlumení kašle. Pokud má bronchoskopie vyřešit ucpání dýchacích cest cizím tělesem, musí být provedena co nejdříve. 

Průběh samotného vyšetření

Bronchoskopii se provádí na speciálním sálu nebo ambulanci, které jsou pro toto vyšetření příslušně vybaveny. Vyšetření provádíme většinou v poloze vleže na zádech, v ojedinělých případech také vsedě. Po úvodním rozvoru lékař provede u pacienta místní znecitlivění v oblasti krku, hlasivek a nosního průchodu nebo celkovou anestézii. Na přání lze aplikovat také sedativum, které slouží k uklidnění pacienta.

Po znecitlivění lékař zavede bronchoskop nosem nebo ústy, která před tím příslušně vyšetří. Pokud je nalezeno podezřelé místo v dýchacích cestách, lékař je posoudí, například odebere vzorky, zastaví krvácení, odstraní cizí těleso, odsaje hlen a po závěrečném odstranění bronchoskopu, celý postup dokumentuje.

Rizika bronchoskopie

Celé vyšetření je nebolestivé, ale pro některé pacienty celkem nepříjemné. Při zavádění přístroje může dojít ke kašli či ztíženému dýchání. Po samotném vyšetření pacient může chraptět, mít zhrublý hlas a po několik hodin může vykašlávat krev.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.