Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Crohnova nemoc

Crohnova nemoc je chronický zánět trávicí trubice – konkrétně zánět tenkého střeva (50 %), méně častěji tlustého střeva (30 %) a poměrně vzácně i jícnu, žaludku, žlučových cest nebo i ústní dutiny (5 %). Crohnova chorob je podmíněna patologickými imunitními procesy a genetickou predispozicí. Spouštěcím faktorem bývá nejčastěji bakteriální nebo virová infekce.

Příčina onemocnění

Proč vzniká u pacienta právě Crohnova choroba, je prozatím stále nejasné. Nejčastěji se tvrdí, že zánět střeva působí nepřiměřené obranné reakce na některé složky potravy a střevní bakterie. Dále ke vzniku nemoci přispívají i vrozené předpoklady. Až 20 % těch, kteří touto chorobou trpí, mají mezi příbuznými dalšího nemocného s toutéž diagnózou.

Koho tato nemoc postihuje?

Crohnova choroba je považována za nemoc dospělých, avšak není to úplně pravda, protože se stále častěji objevuje u dětí ve věku 8 – 10 let.

Crohnova choroba – příznaky

Crohnova nemoc probíhá většinou chronicky. Střídají se období vzplanutí (ataka) s obdobími, kdy je pacient bez jakýchkoliv obtíží (remise). Ataka znamená akutní nebo středně intenzivní aktivitu nemoci.

Pacient v tomto období trpí:

  • bolestmi břicha
  • průjmy
  • mírnými teploty
  • únavou
  • hubnutím
  • tvorbou abscesů píštělí často v okolí konečníku

Dále se mohou objevit zvracení, křeče, zástava plynů a odchodu stolice či krev ve stolici. Pokud se u člověka tyto potíže objevují, pak není na místě dávat to za vinu špatnému stravování a trávení.

Vzdálenými příznaky (v jiných oblastech organismu), které se objevují jen u některých nemocných, jsou například:

  • bolesti kloubů
  • ledvinné a žlučové kameny
  • zánět duhovky
  • kožní onemocnění (erythema nodosum)

Crohnova choroba u dětí

Nejčastější příznaky u dětí jsou podobné příznakům u dospělých (například bolesti břicha, nedostatečný váhový přírůstek až dokonce hubnutí, časté průjmy). Děti jsou unavené, nemají chuť k jídlu, zvracejí, mají zvýšené teploty a opožďuje se jejich vývoj. V případě, že se u vašeho dítěte objevují tyto potíže, navštivte co nejdříve  lékaře.

Crohnova choroba – léčba

Neexistuje žádná léčba, která by tento zánět dokázala definitivně vyléčit, přičemž dlouhodobá remise je ale možná Léčba se tedy zaměřuje na zklidnění průběhu onemocnění, pokud možno dlouhodobé. Mezi základní prostředky léčby spadá dieta. Nemocnému je upraven jídelníček tak, aby neobsahoval žádné potraviny dráždící střevo (např. alkohol, kofein, čokoláda, vejce, smažená a tučná jídla, těžce stravitelné maso, bílá mouka, nadměrně kořeněné pokrmy apod.). Na zdravotní stav mohou mít negativní vliv také mléčné výrobky.

Většinou je nutná medikamentózní léčba. U mírnějších forem předepisujeme léky působící proti zánětu ve střevě. Součástí léčby jsou také léky proti průjmům. Při rozsáhlém postižení střeva využívají specialisté vysoké dávky kortikoidů a jiná imunosupresiva, která tlumí imunitní reakci organismu a tím potlačují zánět. U Crohnovy nemoci se začínají používat další velmi moderní léky, schopné příznivě ovlivnit imunitní pochody v organismu. 

Nejvážnější komplikace si vyžádají chirurgickou léčbu. Ta se v průběhu života může i několikrát opakovat, takže po desítkách let může pacient ztratit skoro celé tenké střevo, což má samozřejmě velmi závažné důsledky na stav jeho výživy a imunity. Poslední možností léčby je pak střevní transplantace. Toto varování zdůrazňuje potřebu věnovat se velmi pečlivě pacientům s tímto onemocněním od prvních okamžiků jeho zjištění, například již v dětském věku.

Komplikace Crohnovy choroby

Mezi hlavní komplikace patří uzávěr střeva, vznik abscesů, píštělí a krvácení. Při postižení střevní stěny dochází k nedostatečnému vstřebávání potravy a tím i poruchy výživy. V nejtěžších případech hrozí proděravění střeva a rozvoj zánětu pobřišnice.

Crohnova nemoc vyžaduje dlouhodobou léčbu a pravidelné lékařské kontroly. Čas od času je zapotřebí také hospitalizace v nemocnici, neboť je choroba velmi nevypočitatelná a záludná.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.