Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Enuréza

Co je to noční enuréza?

Enuréza znamená jinými slovy noční pomočování u dětí. K močení dochází nevědomky ve spánku, kdy děti nejsou schopny ovládat své fyziologické funkce tak, jako v průběhu dne. Pokud dochází u dítěte k nočnímu pomočování méně než třikrát v týdnu, jedná se o primární noční enurézu.

Koho se může enuréza týkat?

Enuréza se vyskytuje obvykle u dětí, jedná se o jeden z nejčastějších dětských chronických zdravotních problémů. V průměru se vyskytuje zhruba u 15 - 20 % pětiletých, u 10 % sedmiletých a u 3 % dvanáctiletých dětí. Ve věku 4 - 6 let se  enuréza vyskytuje stejně často u chlapců i dívek. S přibírajícím věkem tímto onemocnění častěji trpí chlapci než dívky.

Nejčastější příčina nočního pomočování

K nočnímu pomočování může vést celá řada příčin. Jednou z nejčastějších je však nerovnováha mezi kapacitou močového měchýře a množstvím moči vytvořené v průběhu noci.

Další příčiny enurézy

  • genetické důvody (dědičnost) - pravděpodobnost, že dítě bude trpět enurézou, je mnohem vyšší, pokud jeden nebo oba rodiče se s tímto problémem také v dětství potýkali
  • porucha cyklu denní produkce moči - v tomto případě dochází ke zvýšení produkce moči během noci. Toto zvýšení je spojeno se zmenšenou produkcí hormonu, který je zodpovědný za regulaci cyklu močení
  • omezená kapacita měchýře 
  • poruchy probuzení - mozek dítěti nepředá informaci o nutnosti močení včas nebo vůbec
  • poranění míchy nebo mozku
  • spánkové apnoe
  • traumatické životní zážitky, různé psychologické problémy, strach atd.

Diagnostika a léčba na naší klinice

Každé dítě, které má problémy s enurézou, je nutné důkladně vyšetřit. Na naší klinice k tomu využíváme speciální testy. Prvotní vyšetření provede dětský lékař a na základě výsledků je dítě předáno buď k dětském nefrologovi nebo urologovi.

Základ léčby tohoto onemocnění spočívá především v úpravě příjmu tekutin spolu a v podávání léků, které snižují noční tvorbu moči. Tyto léky nahrazují nedostatek vazopresinu. Dále se podávají léky oslabující stahy močového měchýře. Ty se však podávají převážně jen dětem se složitějšími formami poruchy funkce močových cest. V některých případech bývá noční enuréza způsobena jiným vyléčitelným onemocněním. Po odstranění zdravotního problému pak dochází také k vymizení nočního pomočování.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.