Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Kolografie

Kolografie je CT vyšetření, při kterém je tlusté střevo plněno vzduchem. Během tohoto vyšetření se nepije žádná kontrastní látka. Tato vyšetřovací metoda často navazuje na endoskopickou kolonografii, kdy už je střevo připravené.

Příprava na vyšetření

U tohoto vyšetření je nutné, aby střeva pacienta byla co nejméně naplněná, neboť střevní obsah může velmi zhoršit hodnotitelnost snímků lékařem. Proto je nutná příprava. Tři dny před kolografií pacient může jít pouze bezezbytkovou nenadýmavou kašovitou stravu. Dále je nutné vynechat veškeré ovoce, zeleninu, maso, luštěniny, čerstvé a celozrnné pečivo, mléko a všechny mléčné výrobky. Celkově by měl pacient doplňovat hodně tekutin prostřednictvím rostlinných šťáv, džusů, bujónů, polévek. Vyhnout by se však měl nápojům obsahující CO2. Den před vyšetřením by pacient neměl jíst a jen popíjet tekutiny. Na vyšetření kolografií je nutné dorazit ráno nalačno.

Doporučuje se vysadit léky několik dní před vyšetřením, pokud je to možné. O tom by se pacient měl poradit se svým ošetřujícím lékařem. Konkrétně se jedná o léky jako sedativa, psychofarmaka, silná analgetika a spasmolytika.

Postup vyšetření

Při kolografii se zjišťují útvary v tlustém střevě. Toto moderní vyšetření umožní lékaři virtuální zobrazení tlustého střeva v celé jeho délce. Před vyšetřením se aplikuje kontrastní látka a po aplikaci spazmolytika se vpravením vzduchu rozepne tračník. Proto je důležité, aby se pacient dostavil na vyšetření vyprázdněn.

Vyšetření CT kolografie (CTC) je pak prováděno v poloze na zádech nebo v poloze na břiše a to vždy tak, aby byly postupně vzduchem rozepnuty a naplněny všechny části tlustého střeva. Při hodnocení naše klinika využívá moderní a spolehlivý přístroj určený pro CT kolografii.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.