Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Odstranění polypů

Polypektomie neboli odstranění polypu je velice důležitým opatřením v ochraně před vývojem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Pokud jste tedy podstoupili vyšetření, při kterém vám byl nalezen polyp nebo polypy, je potřebné je odstranit a poslat na histologický rozbor. S odstraněním polypů máme mnoho zkušeností.

Co je to polyp?

Polypy jsou útvary tvaru hříbku., které se vyskytují ve střevní sliznici. Jsou různých tvarů i velikostí a je potřeba je odstranit, neboť jejich postupnými nepříznivými změnami vzniká rakovina tlustého střeva a konečníku.

Polypy tlustého střeva - příznaky

Polypy často bývají náhodným nálezem. Někdy je jejich křehká tkáň zdrojem krvácení, které se projeví nálezem krve ve stolici, či chudokrevností. Vzácným projevem jsou pak velké polypy, které zúží či uzavřou průsvit střeva a tím způsobí střevní neprůchodnost.

Rozdělení a příčiny polypů

Polypy se zpravidla rozdělují na nádorové a nenádorové. U nenádorových polypů bývá přebujelá sliznice a v důsledku se vyvíjejí chronické záněty. Naopak nádorové polypy vznikají v důsledku buněčných mutací. Zásadní je, že většina nádorových polypů je nezhoubná, avšak postupem času hrozí, že se změní na zhoubné (rakovina tlustého střeva).

Diagnostika polypů 

Diagnostiku polypů provádíme pomocí endoskopického vyšetření. Konkrétně provádíme:

  • Koloskopii - vyšetření celého tlustého střeva
  • Sigmoideoskopii - vyšetření dolní části tlustého střeva až do vrcholu esovité kličky
  • Anoskopii - vyšetření řitního kanálu a dolní části konečníku
  • Rektoskopii - vyšetření konečníku a přechodu esovité kličky tračníku v konečník

Odstranění polypu 

Při nálezu endoskopicky odstranitelného polypu provádíme endoskopické odstranění ihned při koloskopii. Pokud se v tlustém střevě či konečníku vyskytují objemné polypy, které nelze odstranit endoskopicky, odebereme pouze vzorek tkáně na histologické vyšetření a poté se přistupuje k operačnímu odstranění.

Celý výkon je nebolestivý. Po odstranění větších polypů se místo musí zhojit. Bezprostředně po výkonu může dojít k většímu krvácení nebo k dodatečnému proděravění střeva. Proto je zapotřebí klid na lůžku alespoň 24 hodin s monitorováním tlaku, pulzu, dodržováním diety a lékařskými kontrolami nálezu na břiše. 

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.