Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Hemoroidy

Vyskytuje se v poslední době při vyprazdňování krev na toaletním papíře. Mohlo by se jednat o hemoroidy. Proto neváhejte a navštivte lékaře, který provede určitá vyšetření a potvrdí či vyvrátí, zda se skutečně jedná o toto onemocnění.

Co jsou hemoroidy?

Hemoroidy jsou zvětšené křečové žíly, které se nacházejí ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Jedná se o velice časté onemocnění, které je však zapotřebí řešit s lékařem.

Příčina vzniku hemoroidů

Hemoroidy jsou částečně dědičné onemocnění, avšak na jejich vzniku se podílí také zácpa, těžká práce, nemoci prostaty a některé sporty (např. cyklistika, zvedání těžkých zátěží v posilovně) a u žen jsou to také komplikace v těhotenství a porod.

Hemoroidy – příznaky

Příznaky závisí na tom, o jaký druh hemoroidů se jedná. Zpravidla se rozdělují na dva druhy – vnitřní a vnější.

Vnější hemoroidy

Ty se nacházejí především na zevním povrchu konečníku nebo trochu hlouběji. Zevní hemoroidy za normálního stavu nejsou nijak bolestivé, vlhké, nekrvácí a jsou měkké. Potíže se však projevují kvůli vzniku většího bolestivého uzle, který se po několika dnech svraští a zbude po něm kožní výchlipka, nebo praskne.

Vznik výchlipky je sice nebolestivý, avšak může znesnadňovat hygienu okolo řitního otvoru a tím zvyšovat riziko opětovného vzniku hemoroidů. Proto se v tomto případě přistupuje k operaci a odstranění vnějších hemoroidů.

Potíže s vnějšími hemoroidy spočívají v bolestivém uzlíku, kdy pacienti pociťují tlak v anální oblasti.

Vnitřní hemoroidy

Na rozdíl od vnějších jsou vnitřní hemoroidy hlouběji v análním kanálu. Typickými příznaky jsou:

 • krvácení při odchodu stolice
 • prolaps – vyhřeznutí hemoroidů
 • v pokročilém stádiu zánět pokožky v okolí řitního otvoru

4 stupně pokročilosti onemocnění:

 • 1. stupeň – hemoroidy dávají o sobě vědět pouze krvácením
 • 2. stupeň – při stolici dochází k vyhřezávání hemoroidů, které se sami vrátí
 • 3. stupeň – hemoroidy se po vyhřeznutí sami nevrací, vyhřezávají se i při jiných činnostech, jako je zakašlání, kýchnutí, chůze
 • 4. stupeň – hemoroidy jsou trvale vyhřezlé, nelze je vrátit zpět

Hemoroidy v těhotenství

Hemoroidy se často objevují jako komplikace v průběhu těhotenství nebo jako důsledek porodu. V těhotenství toto onemocnění má řadu příčin – v těle koluje více krve a tok krve je zpomalený kvůli tlakovému působení zvětšující se dělohy na konečníky. Další příčinou vzniku hemoroidů je aktivní tlačení a zvýšený nitrobřišní tlak a tlak na oblast konečníku během porodu.

Hemoroidy a jejich léčba

Hemoroidy jsou pouze klinické obtíže a komplikace, které jsou s nimi spojené. Léčení hemoroidů vyžaduje návštěvu lékaře, který zvolí nejlepší možnou alternativu léčby. Obecně lze jejich léčbu rozdělit do 3 kategorií – na konzervativní, ambulantní zákroky a operaci.

Konzervativní léčba hemoroidů

Pod tímto druhem léčby se skrývá především prevence nemoci. Důležitý je příjem vlákniny a tekutin a zvýšit celkovou hygienu. Dále se doporučuje provádět sedací koupele v odvaru z dubové kůry, aplikace mastí a čípků.

Ambulantní zákroky

Většinu hemoroidů lze vyřešit ambulantním zákrokem, to znamená, že je dělaný bez anestezie a pacient se zbaví nepříjemného problému. Námi nejčastěji prováděnými zákroky jsou:

 • koagulace infračervenými paprsky – vhodná na malé hemoroidy
 • elastická ligatura
 • unipolární elektrokoagulace
 • bipolární koagulace
 • kryoterapie

Operace hemoroidů

Co se týče odstranění hemoroidů operačním výkonem, existuje mnoho metod. Při některých používáme klasický skalpel, při jiných zase laser. Někdy odstraňujeme pouze hemoroidální uzlík, jindy i okolní sliznice. Top vše však záleží na posouzení lékaře a zvolení nevhodnějšího postupu.

Komplikace onemocnění

Hemoroidy samy o sobě nevedou k rakovině, avšak mohou se objevit komplikace jako krvácení, akutní trombóza nebo zánětlivé změny v řitním kanále.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.