Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Ileostomie - vývod z tenkého střeva

Ileostomie se provádí u pacientů pouze tehdy, kdy je zapotřebí odstranit část nebo dokonce celé tlusté střevo. Na vině je mnoha onemocnění jako různé nádory, Turcotův syndrom, komplikace Crohnovy nemoci a mnoho dalších.

Co je ileostomie?

Ileostomie je vývod z tenkého střeva, který se nedělá tak často jako vývod z tlustého střeva. Nejčastější příčinou, proč se ileostomie provádí, je odstranění celého tlustého střeva. Čas od čas je nutné udělat vývod tenkého střeva z důvodu uklidnění zánětu nebo po operačním zákroku tlustého střeva.

Ileostomie se příliš neliší od kolostomie. U umělého vývodu z tenkého střeva též dochází k vytékání obsahu z tenkého střeva, které má většinou žlučovitě zelenou barvu. Proto i v tomto případě je nutné mít z vývodu upevněný sáček. U vývodu z tenkého střeva musí být pacienti více obezřetnější, neboť v obsahu z tenkého střeva je přítomno mnoho tekutin a trávicích šťáv, které mohou po opakovaném styku s pokožkou způsobit poleptání.

Nevýhody ileostomie

Mnoho pacientů považují jako hlavní nevýhodu ileostomie její vlastní důsledek, tj. vyvedení tenkého střeva na povrch břicha, kde chybí konečníkový svěrač, a tak stolice odchází ven bez jakéhokoliv ovlivnění.

Typy ileostomií

Stejně jako u kolostomie, i u ileostomie existuje více typů – dvouotvorová nebo jednootvorová, které jsou vybírány na základě toho, kde budou konkrétně v oblasti střeva umístěny. Co se týče té dvouotvorové, ta se zakládá na konci tenkého střeva před vyústěním do střeva tlustého.

Jednootvorová ileostomie může být dvojího druhu – trvalá nebo s vytvořením rezervoáru.

 • Trvalý jednootvorový vývod – je oproti vývodu z tlustého střeva o něco menší a je vyveden mírně nad úroveň pokožky břicha, díky tomu se lépe nasazují potřebné sáčky nebo zátky
 • Rezervoár – podobá se klasické stomii, avšak v tomto případě neodchází obsah střev ani plyny z vývodu, je to z toho důvodu, že při operačním výkonu vytvoříme kapsu (neboli rezervoár) se speciálním vývodem, obsah střev se pak hromadí v této kapse, stlačuje vývod a zabraňuje tak neustálému vyprazdňování, obsah střev se vypouští zhruba po 6 – 8 hodinách pomocí gumové rourky, kterou pacient zavede vývodem do rezervoáru, rezervoár je velice výhodný, neboť pacient nemusí stále sebou nosit potřebný sáček, a ústí stomie postačí překrýt zátkou, bohužel tento vývod je možné provést pouze v místě tenkého střeva, kde je obsah ještě tekutý

Jak ileostomie vypadá?

Umělý vývod je kruhový otvor červené barvy, který má zhruba v průměru 2 – 2,5 cm. Otvor je o něco menší než u kolostomie. Ileostomie je umístěna v pravém podbřišku a mírně vyčnívá nad úroveň pokožky břicha. Obsah v tenkém střevě je ještě tekutý a poměrně agresivní k pokožce, proto se na obsah používají sáčky, které jsou vybaveny výpustí.

Přizpůsobení organismu

Co se týče ileostomie, náš lidský organismus je velmi přizpůsobivý, takže po určité době vyprazdňování u pacientů dochází k zahuštění obsahu střev, který se tedy změní na kašovitý a péče o vývod je pak mnohem snadnější.

Operace na naší klinice

Umělý vývod z tenkého střeva se provádí pomocí chirurgického zákroku, při kterém odstraníme část nebo celé tlusté střevo a koncovou kličku tenkého střeva všijeme do kůže.

Pomůcky potřebné k ileostomii

Člověk po ileostomii se musí naučit správně pečovat o tento umělý vývod. Před samotným ošetřením je však zapotřebí řada pomůcek jako:

 • šablonu pro změření průměru stomie
 • tužku k zakreslení velikosti stomie na ochrannou fólii sáčku
 • nůžky k vystřižení požadovaného otvoru na sáčku
 • čisticí film k odstranění nečistot
 • ochranný film k ochraně pokožky před aplikací nové pomůcky
 • buničitou vatu nebo gázu
 • novou stomickou pomůcku
 • zahušťovací prostředky k zahuštění stomie
 • stomickou pastu pro vyrovnání nerovností a utěsnění otvoru
 • holicí strojek
 • zrcátko ke kontrole
 • vatovou štětičku
 • sáček na odpad

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.