Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Laparoskopie

Co je to laparoskopie?

Laparoskopie je vyšetřovací metoda, díky které naši lékaři mohou prohlédnout dutinu břišní. Tyto výkony se označují jako metody minimálně invazivní chirurgie, nebo se provádí také laparoskopie gynekologická. Jinými slovy to znamená, že díky speciálnímu přístrojovému i nástrojovému vybavení lze v dutině břišní operovat z jednoho nebo více vpichů. Tím není třeba širokého otevření.

Výhody laparoskopie

Mezi výhody této metody patří především minimální zátěž na pacienta, výrazně menší pooperační bolest, kratší hospitalizace po výkonu nebo kratší pracovní neschopnost.

Které operace lze provést laparoskopicky?

Nejčastěji se u nás provádí laparoskopie žlučníku, břišních kýl, operace červovitého přívěsku slepého střeva, laparoskopie kolene či spektrum gynekologických zákroků (např. laparoskopie vaječníků). Dále provádíme také náročnější operační výkony (např. bandáže žaludku, operace žaludku a střev, jater, slinivky břišní apod.

Předoperační vyšetření na naší klinice

Před laparoskopickým operačním výkonem, který běžně provádíme na naší klinice, je pacient u nás informován o průběhu i rozsahu samotného výkonu a dalším postupu léčby. Rovněž s vámi naplánujeme ideální den na operační zákrok.

Kromě toho je potřeba, abyste podstoupili předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Při této prohlídce vám bude lékařem zhodnocen zdravotní stav, vyšetří se krev a moč. Se zpracovanou zprávou přijdete na naše hrudní a viscerální oddělení a my vás přijmeme na naší kliniku.

Předoperační příprava

Pacienta většinou přijímáme na naší kliniku den před laparoskopií nebo v den tohoto zákroku. Pacient musí přijít nalačno a den předem od půlnoci nesmí pít ani kouřit. Před samotným výkonem je nutné, aby pacient sundal všechny šperky, vyjmul kontaktní čočky či zubní náhradu. Ženy musí být odlíčené a jejich nehty odlakované.

Průběh laparoskopie na našem oddělení

Laparoskopii provádíme vždy na operačním sále a to v celkové anestezii. Délka výkonu se většinou odvádí od obtížnosti tohoto zásahu, zpravidla se však pohybuje okolo 30 – 60 minut. Po vydezinfikování oblasti náš zkušený lékař provede první miniřez, který je nad nebo pod pupíkem. Tímto řezem se zavádí jehla, díky které se do dutiny břišní aplikuje oxid uhličitý a břicho se jakoby „nafoukne".

Stejným řezem lékař zavede tzv. trokar, což je plastová nebo kovová trubička zabraňující úniku oxidu uhličitého. Tokarem pak zavádíme tubus s optikou, což přenáší obraz vyšetřovaných orgánů na monitor. Lékař má díky tomu možnost prohlédnout si důkladně povrchové změny u konkrétních orgánů.

V případě potřeby provede náš lékař další pomocné vpichy, jimiž se zavádějí ostatní speciální laparoskopické nástroje. Na závěr zákroku se z dutiny břišní odsaje oxid uhličitý zpět, odstraní se trokary a řezy jsou zašity.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.