Bezplatná linka 800 737 320

Rychlý kontakt

Odstranění střevních polypů

Polypy se vyskytují především ve tlustém střevu, na jehož sliznici vznikají velmi často. Polyp je útvar, který vzniká zmnožení m buněk sliznice. Může vznikat drážděním sliznice, po zánětech nebo také mutací buňky sliznice.

Rozlišují se dva typy střevních polypů: nádorové (adenomy) a nenádorové (hyperplastické). Nádorové polypy tvoří 60 - 70 % všech polypů. Pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru z adenomu o průměru menším než 1 cm je asi 1 %, do průměru 2 cm je to 10 % a u větších polypů až 40 %.

Průběh

U člověka, který nemá žádnou genetickou zátěž, se polypy mohou začít objevovat až kolem 40. roku věku. Záludnost polypů spočívá v tom, že se obvykle nijak neprojevují. Projeví se až ve chvíli, kdy dojde k výraznějšímu podráždění, například dráždivou potravou. Pak dojde ke krvácení.

Jindy polyp vchlípí a stáhne část střeva s sebou dovnitř. Tím se střevo ucpe svou vlastní tkání a muže tak vzniknout střevní uzávěr.

Největší obavou u polypů je však možnost jejich nádorového zvratu na zhoubný nádor, většinou karcinom. Toto riziko se nejčastěji vyskytuje u tzv. vilózních polypů, které do střeva produkují hlen. To se projevuje na povrchu stolice, která může mít na povrchu větší množství vazkého hlenu. Někdy se objevují i průjmy.

Střevní polypy mohou být objeveny zcela náhodou. Jindy jejich křehká tkáň způsobuje krvácení a polypy se tak diagnostikují po nálezu krve ve stolici. Dalším projevem je chudokrevnost. Dalším projevem může být střevní neprůchodnost, která je ale vcelku vzácná.

Vyšetření

Krvácející polyp se testuje pomocí OK-testu. To je test na přítomnost malého a okem neviditelného množství krve ve stolici. Pokud je tento test pozitivní, je indikována koloskopie. Při ní lékař může vidět polyp na vlastní oči.

Výhodou koloskopie je kromě vizualizace, také možnost odebrat vzorek z polypu a podrobit ho histologickému vyšetření. Pokud je polyp dobře odstranitelný, je nejlepším řešením ho okamžitě odstranit a vyšetřit jej vcelku.

Další možná vyšetření:

  • anoskopie - vyšetření řitního kanálu a dolní části konečníku krátkým tubusem se světelným zdrojem
  • rektoskopie - prohlédnutí konečníku a přechodu esovité kličky tračníku v konečník delším tubusem se světelným zdrojem

Vizuální koloskopie

Při tomto vyšetření se přes konečník zavede do střeva sonda s kamerou. Lékař tak vidí střevní stěnu a díky tomu může zhodnotit, zda se ve střevě probíhají další chorobné procesy. Vizuální koloskopie je metoda, která je užívána, pokud není klasická koloskopie proveditelná. Nelze při ní odebrat vzorek nebo polypy odstranit.

Odstranění polypu

Při samotném odstranění polypu se používá speciální klička a tento zákrok se nazývá polypektomie. Pokud je polyp příliš velký a odstranění koloskopiíí není možné, přichází na řadu klasický chirurgický zákrok, při kterém se odstraní příslušní část střeva s polypem.

Klinikum Weiden

S téměř 1300 zaměstnanci, 14 specializovanými klinikami, 12 odbornými centry a 575 lůžky je komplex klinik Weiden silným partnerem pro Vaše zdraví.

Söllnerstraße 16, 92637 Weiden
Recepce: +49 961 303-0
Fax: +49 961 303-2109
E-Mail: office@kliniken-nordoberpfalz.ag

Odběr novinek

Mluvíme česky: Pokud si budete přát, budou vás
na klinikách provázet česky hovořící tlumočníci.
Rádi vám rovněž pomohou česky hovořící lékaři 
a zdravotní sestry.